Elastyczne wkłady kominowe potocznie zwane giętkimi mogą być stosowane w budownictwie mieszkaniowym indywidualnym, zbiorczym i przemysłowym.
Wkłady kominowe FuranFlex® mają zastosowanie przy uszczelnianiu przewodów kominowych starych jak i nowych o różnych średnicach. Wkłady kominowe FuranFlex® FF (czarne) mogą być stosowane do uszczelnienia przewodów kominowych wentylacyjnych i przewodów odprowadzających spaliny od kotłów grzewczych opalanych olejem lub gazem. Wkłady kominowe FuranFlex® RWV (czerwone) mogą być stosowane do uszczelnienia przewodów kominowych odprowadzających spaliny od kotłów opalanych opałem stałym, piecem typu koza, kominkiem, itp.
Wkłady kominowe FuranFlex® mogą być wykorzystywane do uszczelniania przewodów kominowych zbiorczych i łączników kominowych (zwanych potocznie rękawkami) odprowadzających spaliny od indywidualnych kotłów grzewczych poprzez wprowadzenie do przewodu kominowego zbiorczego i łącznika kominowego wymiarowego wkładu kominowego FuranFlex®.
Budownictwo przemysłowe Wkłady kominowe FuranFlex® mają zastosowanie przy uszczelnianiu kanałów i przewodów kominowych przemysłowych wentylacyjnych, spalinowych i dymowych o średnicach stałych wielkowymiarowych, które posiadają ciąg kominowy grawitacyjny lub wymuszony mechanicznie. Technologia uszczelnienia dopuszcza również możliwość zmiany kształtu wnętrza przewodu kominowego. Warunki technologicznego uszczelnienia są ustalone indywidualnie dla każdego rodzaju przewodu kominowego. Szczególna charakterystyka wkładów kominowych FuranFlex® pozwala je wykorzystać skutecznie przy regeneracji kanałów odprowadzających czynniki o znacznej aktywności chemicznej np.; dygestoria, wentylacja basenów, linia technologiczna, itd.Głównym obszarem zastosowania wkładów FuranFlex jest wykładanie kominów, zarówno starych jak i nowych o różnych średnicach. Mogą być one stosowane do wszystkich typów kotłów grzewczych wykorzystujących jako opał gaz i ropę oraz drewno i inne paliwa stałe, gdzie stosowany jest produkt FuranFlex RWV. Ze względu na wysokie charakterystyki sztywności można je wykorzystywać do budowy kominów wolnostojących.
Wkłady kominowe FuranFlex mogą być instalowane jako indywidualny komin w przypadku, gdy jeden komin jest podłączony do jednego kotła grzewczego (w większości przypadków), jak również w przypadku, gdy do jednego komina jest podłączonych kilka kotłów grzewczych (komin kolektorowy)
Wkład kominowy FuranFlex RWV, tzw "czerwony" może być wykorzystywany do istniejących lub nowych kominów murowanych z cegieł, betonu lub kamienia, łączących urządzenia zasilane paliwami stałymi lub otwarte paleniska paliw stałych w celu poprawy odporności uszkodzonych kominów murowanych na ulatnianie się dymu urządzeń grzewczych na opał stały.
Wkład ma zastosowanie do:
- kominków
- trzonów kuchennych
- piecy pokojowych tzw. koza
- wkładów kominkowych
- kotłów na węgiel, drewno, koks, ekogroszek, torf.
Maksymalna znamionowa temperatura robocza wkładów FuranFlex RWV powinna być ≤ 450°C.
System FuranFlex możne być stosowany w kotłach grzewczych wykorzystujących jako opał:
- paliwo gazowe (GZ35,GZ 50,GZ 41)
- olej
- ropa
Dodatkowo może być wykorzystany do uszczelnienia przewodów wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej oraz drenaż, jako alternatywa dla tradycyjnej rynny.
Rekomendowany wkład kominowy: FuranFlex
Przez wiele tysięcy lat ludzkość używała urządzeń grzewczych z otwartą komorą spalania. Również i dzisiaj do większości kominów są podłączone takie właśnie urządzenia grzewcze. Działanie tych kominów opiera się na zasadzie, że przedostające się do komina ciepłe spaliny są lżejsze od otaczającego powietrza, a gaz spalinowy wydostaje się z prędkością 4-6 m/s (14-21 km/h). W ten sposób, wewnątrz komina, wytwarza się niewielkie podciśnienie, w wyniku którego powietrze (generalnie z pomieszczeń mieszkalnych) jest zasysane do komory spalania.
Jeśli kocioł zasysa z pomieszczenia więcej powietrza niż to jest konieczne, wówczas, z jednej strony prowadzi to do strat energii, zaś z drugiej strony, brak dopływu powietrza może mieć niebezpieczne skutki. Może się również zdarzyć sytuacja, że kocioł zasysa mniej powietrza, niż jest to konieczne. W takich przypadkach gaz spala się żółtym kolorem, wytwarza się tlenek węgla (gaz niebezpieczny dla zdrowia i życia) oraz następuje wzrost zużycia gazu. Ważne jest, aby w pomieszczeniach mieszkalnych znajdowały się kratki wentylacyjne umożliwiające swobodny napływ powietrza. System grzewczy wykorzystujący naturalną cyrkulację może funkcjonować w sposób prawidłowy jedynie wówczas, gdy wszystkie części składowe systemu są odpowiednio zaprojektowane. Jedynie wówczas można uniknąć niebezpiecznych sytuacji zatrucia tlenkiem węgla.
Cały system działa skutecznie tylko wtedy, gdy wszystkie elementy wchodzące w skład systemu kominowego, wyszczególnione na rysunku obok, są prawidłowo skonfigurowane (wlot powietrza, kocioł, przewody kominowe, komin). Każdy system kominowy może spowodować zatrucie tlenkiem węgla. Co roku na Węgrzech odnotowuje się ponad 40 przypadków śmiertelnych i ponad 100 przypadków zatrucia tlenkiem węgla z powodu awaryjnego działania systemu kominowego.
Na Węgrzech 90% kominów podłączonych jest do pieców grzewczych z otwartą komorą spalania, wykorzystujących naturalną cyrkulację powietrza.
Zastosowanie wkładów kominowych FuranFlex jest korzystne w przypadku urządzeń grzewczych z naturalną cyrkulacją powietrza, ponieważ wkłady kominowe FuranFlex są wykonane z materiałów termoizolacyjnych. Ich przewodność cieplna wynosi 0,4 W/km. W przypadku stali nierdzewnej przewodność cieplna wynosi 16 W/km, co oznacza, że zdolność termoizolacyjna wkładów kominowych FuranFlex jest 40 razy wyższa niż w przypadku wkładów ze stali nierdzewnej. Wkłady kominowe FuranFlex zwiększają ciąg i polepszają efektywność ogrzewania.
Zalecane wkłady kominowe: FuranFlex-Turbo
Rozwój technologii urządzeń grzewczych ma na celu zwiększenie ich wydajności energetycznej, zmniejszenia objętości oraz łatwego użytkowania. Efektem było wprowadzenie na rynek pieców grzewczych z zamkniętą komorą spalania (zwanych również piecami turbo).
Zasada działania tych pieców jest następująca:
- ściśle określona ilość potrzebnego do spalania powietrza jest wdmuchiwana do komory przy pomocy wbudowanego w kotle wentylatora, a gaz spalinowy jest wypychany na zewnątrz przez przewód kominowy.
- powietrze do urządzenia grzewczego z zamkniętą komorą spalania jest doprowadzane albo z zewnątrz budynku przez rurę lub z komina, przez szczelinę pomiędzy wkładem kominowym a kominem, a nie z pomieszczeń mieszkalnych. Spaliny są usuwane przez komin przy pomocy wentylatora, w przeciwieństwie do tradycyjnych kominów; dlatego też przekrój komina może być znacznie mniejszy niż w przypadku tradycyjnych urządzeń grzewczych.
Wewnątrz komina (jak również wewnątrz pieca) ciśnienie jest wyższe niż ciśnienie otoczenia.
- Przepływ spalin nie odbywa się w sposób naturalny.
- Ze względu na fakt, że metalowe elementy wykorzystywane dla odprowadzania spalin są produkowane w różnych długościach, ale o małej średnicy, można je montować jedynie w kominach o ściśle określonej długości.
- Z uwagi na wytwarzane nadciśnienie, ważnym jest, aby znajdujące się wewnątrz komina wkłady (o małej średnicy) odprowadzające spaliny, były idealnie gazoszczelne przez dłuższy okres czasu. Jednym z elementów takiego wkładu spalinowego jest silikonowa, okrągła uszczelka zapewniająca określone ciśnienie wewnętrzne.
Uszczelka ta ma kilkuletnią gwarancję i musi być wymieniana.
- Wkładami stalowymi można włożyć uszkodzony komin jedynie
Wkład kominowy FuranFlex-Turbo rozwiązuje powyższe problemy:
- Może być wbudowany nawet w zniszczonych kominach, o dowolnej długości, bez konieczności rozbiórki ścian, bez uszczelek, itp., z gwarancją na 25 lat.
- Zgodnie z założeniami, automatycznie zapewnia 2-centymetrową przestrzeń między wewnętrzną ścianą komina i zewnętrzną ścianką wkładu FuranFlex-Turbo.
Zalecane wkłady kominowe: FuranFlex-Eco
Kotły kondensacyjne mają zamkniętą komorę spalania. Ich działanie jest podobne do tzw. kotłów "turbo", jednakże wkłady typu Eco absorbują więcej energii z paliwa, w wyniku czego temperatura emitowanych spalin jest niższa niż 100°C. W tej temperaturze, wewnątrz komina wytwarza się duża ilość kondensatu. Dlatego ważne jest, aby wkład kominowy był szczelny, odporny na korozję, a system kominowy zapewniał bezpieczne odprowadzanie kondensatu.
Instalacja wkładów kominowych FuranFlex-Turbo i Eco i proces ich utwardzania przebiega w ten sam sposób, jak w przypadku wkładów FuranFlex, jednakże przy ich montażu wykorzystywane są inne elementy łączące i sekcje.
Trójnik pierścienie uszczelniające o przekroju pionowym Sekcja czyszcząca Sekcja syfonu, skroplona woda jest odprowadzana przy wykorzystaniu wewnętrznego ciśnienia
Tabela obok przedstawia efektywność dwóch typów kotłów:
Typ: FuranFlex-GraTurb
System FuranFlex-GraTurb system (naturalny ciąg/turbo) łączy teraźniejszość i przyszłość. Każdy komin może być wyłożony wkładem kominowym FuranFlex . W ten sposób tradycyjny, murowany komin staje się całkowicie bezpieczny i posiada gwarancję FuranFlex. Podłączony do kotła z otwartą komorą spalania, może służyć przez wiele lat.
Ugyanakkor lehetséges, akár évek múlva is egy Jednocześnie możliwe jest, nawet po wielu latach, podłączenie do zainstalowanego wcześniej wkładu kominowego FuranFlex-GraTurb, bardziej ekonomicznego i nowocześniejszego kotła z zamkniętą komorą spalania.
Podłączenie nowego pieca wymaga jedynie zainstalowania niewielkiego łącznika umożliwiającego podłączenie nowego kotła z wkładem kominowym FuranFlex-GraTurb. Fakt ten sprawia, że możliwe jest wykorzystanie już zainstalowanego wkładu FuranFlex-GraTurb i elementów metalowych również dla podłączenia kotłów kondensacyjnych oraz kotłów turbo.
To rozwiązanie pozwala zredukować koszty o 25-85%.
Rekomendowany model: FuranFlex-Airtech.
Ze względu na swoje właściwości, takie jak:
- Niepalne, nie rozprzestrzeniają ognia
- Nie korodują
- Doskonale szczelne
- Bardzo wytrzymałe i lekkie
- Zmienne średnice
- Różne kształty: okrągły, kwadratowy, inny
- Montowane bez połączeń (nawet kanały powietrzne o długości 80 m)
- Mogą być malowane bez konieczności ich wcześniejszego gruntowania
- Nie emitują substancji szkodliwych dla zdrowia
- technologia FuranFlex znajduje zastosowanie w wykładaniu już istniejących i konstrukcji nowych systemów wentylacyjnych.
Wykorzystywane przy montażu części złączne i trójniki, wykonane są z metalu. W przypadku przewodów wentylacyjnych, systemy nadmuchu i odprowadzania są klasyfikowane oddzielnie. W przypadku systemów ekstrakcji wymogi zdrowotne w odniesieniu do gazoszczelności, są bardziej rygorystyczne.
Rekomendowany typ wkładu: FuranFlex-Rain
W niektórych budynkach o płaskich dachach, w ich centralnej części znajdują się pionowe rury odprowadzające wodę deszczową. Zazwyczaj są one wykonane ze stali, betonu lub azbesto-betonu. Z biegiem czasu, rury te ulegają uszkodzeniom przez korozję lub ruchy samego budynku. W większości przypadków ich naprawa wymaga rozebrania ściany.
Wkłady FuranFlex stanowią w tym przypadku idealne rozwiązanie, przy czym należy zwrócić uwagę na następujące czynniki:
Materiał FuranFlex jest odporny na działanie ściernych elementów takich jak piasek czy żwir, jedynie w ograniczonym zakresie. Dlatego też nie jest zalecane ich stosowanie w przypadku poziomych rur odwadniających. W przypadku pionowych rur kanalizacji deszczowej nie występuje efekt ścierania. Istotne jest jedynie, aby materiał, z którego wykonany jest zakrzywiony element dolnej części rury wylotowej, był odporny na ścieranie (np. polietylen, PVC) . Spływająca w dół woda deszczowa może zawierać materiały ścierne, które jednak nie osadzają się na ścianach w przypadku rur pionowych, ale mogą uszkadzać zakrzywione części wkładu, jak również ścianki, w przypadku ich poziomego ułożenia.
Ponadto, bardzo istotna jest prawidłowa konstrukcja wlotu wody deszczowej na dachu. Musi ona zapewniać doskonałą szczelność z izolacją dachu tak, aby uniemożliwiać przedostawanie się wody deszczowej pod spodem.
Wkłady kominowe FuranFlex mogą być również zastosowane jako gotowe przewody kominowe wentylacyjne w budynkach nowo budowanych. Posiadamy program do projektowana gotowych przewodów kominowych wentylacyjnych w technologii FuranFlex. Zainteresowane biura projektowe zapraszamy do kontaktu.